Ekonomik Gelişmeler- 23.02.2024

Başak KARA | Şubat 23, 2024

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Yeni başkan Fatih Karahan başkanlığında toplanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu bir haftalık repo faizini sabit tutarken, Enflasyon Raporu sunumunda verilen “enflasyon görünümünde bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı” mesajını yineledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda "Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü desteğiyle uyguladığımız politikalar, seçim sonrasında da hedeflerimiz doğrultusunda devam edecek" ifadelerini kullandı.

ABD

İki üst düzey Fed yetkilisi Perşembe günü ABD Merkez Bankası’nın bu yıl faiz oranlarını düşürme yolunda olduğu mesajını ilettiler ancak bunun yakın zamanda gerçekleşmeyeceğini vurguladılar.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller enflasyonun soğuduğuna dair daha fazla kanıt görmesi gerektiğini söyledi.

ABD'de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Şubat’ta aylık 0,8 puan artarak 51,5 ile 17 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

ABD’de 2. el konut satışları Ocak ayında konut kredi faizlerindeki düşüşle 5 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Yükselişe rağmen satışlar hala pandemi öncesi seviyelerin altında seyrediyor.

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz hafta 201 bin olarak 216 binlik beklentinin altında gerçekleşti. Devam eden işsizlik maaşı başvuruları ise bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Avrupa

Euro Bölgesi'nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Ocak ayında yıllık bazda yüzde 2,8 seviyesinde belirlendi.

Dünya

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Julie Kozack, enflasyonun düşmesine rağmen henüz hedefe yeterince yakın olmadığını belirterek, merkez bankalarını, para politikasında erken gevşemeye karşı tedbirli olmaya çağırdı.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.