Ekonomik Gelişmeler-21.09.2023

Başak KARA | Eylül 21, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Türk-Amerikan İş Konseyince (TAİK) düzenlenen yemekte iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile ticaret hacminde yakalanan artış eğiliminin memnuniyet verici olduğunu belirterek, "Hedefimiz 100 milyar doları yakalamak. Enflasyonu artıran unsurları ortadan kaldırmayı hedefliyoruz "dedi.

ABD

ABD Merkez Bankası (Fed) küresel piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı. Fed beklentiler dahilinde politika faizini sabit tutarken, Fed yetkililerinin çoğu bu yıl için bir faiz artışı yönünde daha sinyal verdi.

Fed'in ekonomik projeksiyonlarında 2023 büyüme beklentisine yönelik yukarı yönlü revizyonla birlikte çekirdek PCE tarafındaki aşağı yönlü güncelleme dikkat çekti.

JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon, Fed'in enflasyonla mücadele etmek için önümüzdeki aylarda gösterge faiz oranını artırmaya devam etmek zorunda kalabileceğini söyledi.

Avrupa

İngiltere'de Ağustos ayında yıllık enflasyon yükseliş beklentilerine karşın geriledi. Ülkede enflasyon yüzde 6,7 olarak kaydedildi.

Goldman Sachs ve Nomura analistleri İngiltere'de beklentilerin oldukça altında gelerek sürpriz yapan enflasyon verileri sonrasında ülkede faizlerin muhtemel zirvesini gördüğünü belirtti.

Dünya

Brezilya Merkez Bankası gösterge faiz oranı Selic'i beklendiği gibi 50 baz puan daha düşürdü.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.