Ekonomik Gelişmeler- 20.11.2023

Başak KARA | Kasım 20, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uluslararası rezervleri artırarak kırılganlığı azaltıyoruz. Enflasyon ve cari açıkta kalıcı düşüş için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Mevduat faizlerindeki 1-3 ay arası vadeli mevduatlarda faiz yüzde 46'ya dayandı.

ABD

ABD'de konut başlangıçları, Ekim'de yüzde 1,9 artışla 1 milyon 372 bine yükselerek piyasa beklentilerini geride bıraktı.

Boston Fed Başkanı Susan Collins, Fed'in daha fazla faiz hamlesi konusunda "sabırlı" bir yaklaşım benimseyerek istihdam piyasasına önemli bir zarar vermeden enflasyonu düşürebileceği konusunda iyimser olduğunu söyledi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ,ekonominin "bulanık" durumu ve görünüm üzerindeki belirsizlik göz önüne alındığında, para politikasını sadece kademeli olarak ayarlamak istediğinin sinyalini verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, federal hükümetin kapanmasını önleyecek geçici bütçe tasarısını onayladı.

Avrupa

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkan Yardımcısı Dave Ramsden, ülkede enflasyonun bankanın hedeflediği seviyeye çekilebilmesi için faiz oranlarının daha uzun süre kısıtlayıcı kalması gerektiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonominin rakip bloklara bölündüğüne yönelik işaretlerin giderek arttığını belirtti.

Asya

Çin, Kasım ayı için bir yıllık ve beş yıllık kredi faiz oranlarını değiştirmedi

Dünya

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, çekirdek enflasyondaki düşüşün hala geride kaldığını belirterek, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasına hazırlıklı olunması gerektiğini, bunun 2024'e ve belki 2025'e kadar sürebileceğini ifade etti.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.