Ekonomik Gelişmeler- 20.10.2023

Başak KARA | Ekim 20, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

BNB Paribas Türkiye ile ilgili notunda, ekonomi politikalarının normalleşmesinin yatırımcılar ve derecelendirme kuruluşları arasında güveni yeniden inşa ettiğine dikkat çekti.

TCMB brüt rezervleri 124,5 milyar dolar seviyesine yükseldi.

BDDK verilerine göre 13 Ekim haftasında kur korumalı mevduatlar 72,9 milyar TL düşüş gösterdi.

ABD

Fed Başkanı Jerome Powell New York Ekonomi Kulübü'nde ekonomik görünüme ilişkin açıklamalar yaptı. Powell güçlü ekonomiye ilişkin ek kanıtların faiz artışını gerektirebileceğini belirtti. Powell ayrıca Fed’in faiz politikasında ‘temkinli’ biçimde ilerlediğini söyledi.

ABD'de ikinci el konut satışları, eylülde yüzde 2 azalarak Ekim 2010'dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, enflasyonu kontrol etmenin hala Fed'in ana görevi olduğunu söyledi

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, son verilerin ve tahvil piyasasındaki yüksek borçlanma maliyetlerinin Fed'e bir sonraki para politikası hamlesini düşünmek için alan sağladığını söyledi.

ABD'de ekimde eksi 9 ile beklentilerin altında kalan Philadelphia Fed İmalat Endeksi, sektördeki daralmanın devam ettiğine işaret etti.

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 14 Ekim ile biten haftada 198 bine düştü.

Asya

Çin Merkez Bankası, Çin'deki çoğu hane ve şirket kredisi için sabit olan Bir yıllık kredi faiz oranı (LPR) değiştirmeyerek yüzde 3,45'te tuttu.

Japonya'nın manşet enflasyon oranı Eylül ayında yüzde 3 olarak gerçekleşti.

Dünya

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İsrail'in "A1" olan kredi notunu olası bir düşüş için incelemeye aldığını bildirdi.