Ekonomik Gelişmeler- 02.10.2023

Başak KARA | Ekim 2, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors (S&P), Türkiye’nin kredi notunu "B" olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü "negatif"ten "durağan"a çıkardı.

BDDK verilerine göre, bankaların net dönem kârı Ağustos itibariyle 57,2 milyar TL olurken, sektörün Ocak-Ağustos dönemini kapsayan 8 aylık net kârı ise 351 milyar TL'ye ulaştı.

Son dönemde ekonomi yönetiminden tasarruf sahiplerini standart TL mevduatlara yönlendiren kararlar gelirken mevduat faizlerindeki yükseliş ivmesi de devam etti.

ABD

ABD'de kişisel tüketim harcamaları, Ağustos ayında beklentiler dahilinde yüzde 0,4 artış gösterdi.

ABD’de kişisel gelirler, Ağustos'ta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,4 artış gösterdi.

New York Fed Başkanı John Williams faizde tepe noktasına yakın bir seviyede ya da tepe noktasında olduklarını belirtti. Buna rağmen Williams yakın zamanda faizde indirim olmayacağı sinyali verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, hükümetin kapanmasını önleyecek geçici bütçe tasarısını imzaladı.

ABD'de mal ticareti açığı, Ağustos'ta aylık bazda yüzde 7,3 azalışla 84,3 milyar dolara geriledi.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, temiz enerji dönüşümünü ertelemenin ödemek zorunda kalınacak bedeli daha da artıracağını söyledi.

Euro Bölgesi'nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Eylül'de yıllık bazda yüzde 4,3 artış gösterdi. Veriler yıllık yüzde 4,5 olan beklentilerin altında gerçekleşti.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, enflasyonun düşürülmesi konusunda ilerleme kaydettiklerini, enflasyon ne kadar çabuk düşürülürse kendileri için o kadar iyi olacağını belirtti.

Asya

Caixin/S&P Global tarafından hazırlana imalat sektörü PMI Eylül ayında, Ağustos ayındaki 51,0 puandan 50,6 puana geriledi. Ekonomistler ise imalat PMI'nın 51,2 puana çıkmasını bekliyorlardı.

Japonya'da iş dünyasının ekonomiye olan güveni üçüncü çeyrekte yükseldi.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.