Ekonomik Gelişmeler- 2.02.2024

Başak KARA | Şubat 2, 2024

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve İspanya Merkez Bankası arasında, iş birliğinin güçlendirilmesi ve merkez bankacılığı alanında kurumsal çerçevede teknik çalışmalar yürütülmesi amacıyla mutabakat zaptı imzalandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası son dönemde kamu harcamaları ile para tabanı gelişmelerinin etkisiyle piyasada geçici likidite fazlası oluştuğunu belirtti.

Kur Korumalı Mevduat’tan çıkışlar iki haftanın zirvesinde gerçekleşerek 2,5 trilyon liranın altına indi.

Yurt dışında yerleşik kişiler, geçen hafta 62,5 milyon dolarlık hisse senedi alırken, Ocak ayında aldığı hisse miktarı 66 milyon doları aştı.

ABD

JPMorgan, ABD istihdam verileri öncesi 5 yıl vadeli ABD Hazine kağıtlarında kar realizasyonu tavsiye etti.

ABD’de ISM imalat sanayi PMI verisi Ocak’ta bir önceki aya kıyasla 49,1'e yükselerek Ekim 2022'den bu yana en yüksek değerine ulaştı.

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 27 Ocak ile biten haftada 224 bine yükselerek beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Avrupa

Euro Bölgesi'nde işsizlik, Aralık 2023'te yüzde 6,4 ile değişiklik göstermedi.

İngiltere Merkez Bankası politika faizini beklentiler doğrultusunda 15 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25te sabit tuttu.

Petrol

OPEC ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun, petrol üretimini azaltma politikasını 3 Nisan'a kadar sürdüreceği belirtildi.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.