Ekonomik Gelişmeler- 19.10.2023

Başak KARA | Ekim 19, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, borsada yatırımcı sayısı 8 milyonu aşarak rekor kırdı.

ABD

ABD Merkez Bankası (Fed), Eylül ayından bu yana ekonomik faaliyette "çok az" değişiklik olduğunu ve fiyatların genel olarak ılımlı bir hızla artmaya devam ettiğini bildirdi.

ABD'de konut başlangıçları, Eylül'de yüzde 7 artarak 1 milyon 358 bine çıkmasına rağmen piyasa beklentilerinin altında kaldı.

ABD, Hamas'ın "gizli" yatırım portföyüyle bağlantılı çok sayıda kişiye ve örgütün lider kadrosunun iki üst düzey üyesine yaptırım uyguladı.

Morgan Stanley üçüncü çeyrekte 2,4 milyar dolar kâr açıkladı. Bankanın geçen yılın aynı dönemde kârı 2,6 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller Fed kararından 2 hafta önce faizleri değiştirmeme sinyali verdi.

New York Fed Başkanı John Williams, enflasyonu Fed'in yüzde 2'lik hedefine geri getirmek için faiz oranlarının bir süre daha yüksek kalması gerekeceğini söyledi.

Biden yönetimi, Venezuela'nın petrol ve gaz sektörüne yönelik yaptırımları 6 ay için kaldırdı.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker , ABD Merkez Bankası'nın yüksek borçlanma maliyetlerinin ekonomiyi yavaşlatacağına dair artan kanıtlar nedeniyle faiz artışlarına ara verme süresini uzatması gerektiğini söyledi.

Avrupa

İngiltere'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) eylülde yıllık bazda yüzde 6,7 artışla piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

İngiltere'de açıklanan enflasyon verileri sonrasında, İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE), 2 Kasım'daki para politikası toplantısında politika faizini yüzde 5,25'te sabit tutması bekleniyor.

Asya

Japonya'nın ihracatı toparlanmaya destek olarak beklenenden fazla arttı, ithalatı ise azaldı.

Dünya

Güney Kore Merkez Bankası(BoK), üst üste 6'ıncı toplantısında da piyasaların beklediği gibi faiz oranında bir değişikliğe gitmedi.

Standard & Poor’s (S&P), İsrail-Filistin çatışmasının küresel jeopolitik riskleri artırdığını bildirdi. Gerginliğin artması durumunda küresel enflasyonun artma ihtimaline ve enerjide arz şokuna vurgu yapıldı.