Ekonomik Gelişmeler- 18.10.2023

Başak KARA | Ekim 18, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara indirmeyi, 2028 yılı sonunda yüzde 4,7’ye geriletmeyi hedeflediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz 2024 yılında bütçe açığının GSYH'ye oranının %6,4 olarak gerçekleşeceği öngörüldüğünü ifade etti.

HSBC, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan gelecek haftaki toplantıda 250 baz puanlık faiz artışı bekliyor.

TCMB verilerine göre vadesine 1 yıl ya da daha az kalmış dış borç stoku 211 milyar dolarla rekor seviyeye yükseldi.

TCMB Ağustos ayına ilişkin konut fiyat endeksini yayımladı. Endeks geçen yıla göre yüzde 90,3 artış kaydetti. Reel artış oranı da aynı dönemde yüzde 21'e geriledi.

ABD

ABD'de perakende satışlar Eylül'de tahminleri aştı, bu durum hanehalkı talebinin güçlendiğine işaret etti. Ülkede sanayi üretimi de tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

ABD’de sanayi üretimi Eylül'de yüzde 0,3 arttı, beklenti değişim olmamasıydı. Kapasite kullanım oranı ise yüzde 79,7 ile 5 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin uzun vadeli borçlanma maliyetlerindeki artışın talep üzerinde aşağı yönlü baskı yarattığını ancak bunun Fed'in gelecek toplantıda vereceği faiz kararını nasıl etkileyeceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

Bank of America, beklenenden daha güçlü faiz geliriyle üçüncü çeyrek kâr tahminlerini aştı. Goldman Sachs'ın üçüncü çeyrekte elde ettiği gelir de piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

Avrupa

Vantage piyasa analisti Jamie Dutta, İngiltere'de açıklanacak enflasyon raporunun, düşen gıda ve giyim fiyatlarının desteğiyle enflasyonun gevşediğini göstermesinin beklendiğini söyledi.

Almanya’da ZEW beklentiler endeksi Eylül'deki eksi 11,4'ten eksi yüzde 1,1'e yükseldi.

Asya

Çin ekonomisi üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre beklenenden daha hızlı büyüdü

Dünya

Filistinli sağlık yetkilileri, Gazze’de El Ehli Hastanesi’ni vuran "İsrail hava saldırısı yüzünden yüzlerce kişinin öldüğünü" açıkladı.

Fitch Ratings, jeopolitik riskler nedeniyle İsrail'in "A+" olan kredi notunu negatif izlemeye aldı.

IMF, Çin için 2023 ve 2024 büyüme tahminlerini düşürerek toparlanmanın "hız kaybettiğini" söyledi ve emlak sektöründeki zayıflığı gerekçe gösterdi.