Ekonomik Gelişmeler- 18.01.2024

Başak KARA | Ocak 18, 2024

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notu görünümünü "pozitif"e yükseltmesinin ardından, buna bağlı olarak 17 bankanın da görünümünü aynı yönde revize etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tahsilat performansını iyileştirdiklerini belirterek, "2022 yılında yüzde 89,5 olan vergi gelirlerinin tahakkuk tahsilat oranı 2023’te 3,2 puan artarak yüzde 92,7’ye yükseldi" ifadesini kullandı.

HSBC, 2024 yılında Türkiye ekonomisinde daha zayıf büyüme ve bir miktar dezenflasyon öngördü, erken gevşeme riskinin son dönemde elde edilen kazanımları riske atabileceği öngörüsünde bulundu.

MKK verilerine göre, toplam yatırımcı sayısı 10 milyon 656 bini aşarken 2023 yılında ilk defa yatırım hesabı açarak MKK sicil numarası alan yeni yatırımcı sayısı 4 milyon 292 bin 472 oldu

ABD

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, Fed'in bankaların sermayelerini artırmaya yönelik tartışmalı teklifinin önemli değişikliklere ihtiyaç duyduğunu söyledi.

JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon, iki yıl boyunca ABD ekonomisine ilişkin temkinli olmaya devam ettiğini söyledi.

ABD Merkez Bankası (Fed), kasım ayından bu yana çoğu bölgede ekonomik faaliyetlerde çok az değişiklik olduğunu veya hiç değişiklik olmadığını bildirdi. Raporda, güçlü tüketici harcamalarının son haftalarda ABD ekonomisini desteklediği belirtildi.

ABD’de perakende satışlar, Aralık ayında aylık yüzde 0,6 arttı. Beklenti yüzde 0,4’lük bir artış olması yönündeydi.

ABD'de sanayi üretimi, geçen yıl Aralık’ta aylık bazda yüzde 0,1 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Kapasite kullanım oranı ise aynı dönemde değişim göstermeyerek yüzde 78,6 oldu.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, AMB tarafından yaz dönemi itibariyle faiz indirimine gidilmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

İngiltere’de enflasyon Aralık ayında bir önceki yıla göre yüzde 4,0 artış gösterdi.

Petrol

OPEC, grubun 2025 yılına ilişkin ilk ayrıntılı değerlendirmesine göre, küresel petrol talebi önümüzdeki yıl güçlü bir şekilde artmaya devam edecek ve talep arzdaki büyümeyi aşacak.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.