Ekonomik Gelişmeler- 17.11.2023

Başak KARA | Kasım 17, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yılın ikinci Finansal İstikrar Raporu’nda bankacılık ile reel sektörün kur ve faiz risklerini yönetebilecek durumda olduğunu belirtti.

Kur korumalı mevduatların toplam büyüklüğü geçen hafta 82,9 milyar dolar düşüşle 2,8 trilyon TL'ye geldi.

ABD

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lisa Cook Merkez Bankası’nın risklerin iki yönlü olduğunu belirterek bankanın çok fazla sıkılaşmamak ve aşırı sıkışmak arasında dengeyi sağlaması gerektiğini ifade etti.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, bu hafta enflasyonun düştüğünü gösteren haberlerin, merkez bankasının yüksek fiyatlara karşı verdiği savaşı kazandığına kendisini ikna etmek için yeterli olmadığını söyledi.

ABD'de sanayi üretimi, Ekim’de aylık bazda yüzde 0,6 ile beklenenden fazla düşüş kaydetti.

ABD’de kapasite kullanım oranı ise aynı dönemde 0,6 puan azalışla yüzde 78,9 oldu.

ABD'de süregelen işsizlik maaşı başvuru sayısı 4 Kasım ile biten haftada beklentilerin üzerinde 32 bin kişi artarak 1 milyon 865 bine ulaştı.

ABD'de ithalat fiyat endeksi Ekim'de aylık bazda yüzde 0,8 ile, ihracat fiyat endeksi ise 1,1 ile beklenenden fazla geriledi.

Barclays stratejistleri, 2024'te "yumuşak" bir ekonomik iniş öngörerek tahvil yerine hisse senetlerinin daha cazip olduğuna işaret etti.

Avrupa

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Kurulu Üyesi Megan Greene, ülkedeki enflasyonun yüzde 2’lik hedefin oldukça üzerinde olduğunu faiz oranının uzun bir süre daha yüksek kalması gerektiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa'da şimdiye kadar tüm sistemik risklerin aynı anda gerçekleşmesini içeren en kötü senaryonun gerçekleşmesinden korunulduğunu belirtti.

Asya

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kazuo Ueda, BOJ'un %2 enflasyon hedefine sürekli olarak ulaşılması yaklaştığında ultra gevşek para politikasından çıkış stratejisini tartışacağını söyledi.