Ekonomik Gelişmeler- 17.05.2024

Başak KARA | Mayıs 17, 2024

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, finansal göstergelerin iyileştiğini belirterek “Programımızın olumlu sonuçları ve artan güven ile güçlenen finansal istikrar dezenflasyona önemli katkı sağlayacak” dedi. Şimşek swap hariç net uluslararası rezervlerde son bir buçuk aydaki iyileşmenin 42 milyar dolar olduğunu belirtti.

Yabancı yatırımcılar 10 Mayıs haftasında 2,83 milyar dolar ile Türk tahvillerinde rekor net alım gerçekleştirdi.

ABD

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, New York Fed Başkanı John Williams ve Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaşmasının daha uzun sürebileceğini savundu.

ABD'de sanayi üretimi Nisan ayında piyasa beklentilerin altında geldi. Nisan ayında sanayi üretimi bir önceki aya göre Değişmedi. Beklenti de %0,1 artış yönündeydi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari enflasyonun nereye gittiğini anlayana kadar faizlerin mevcut seviyesinde kalması gerektiğini söyledi.

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 11 Mayıs ile biten haftada 222 bine gerileyerek beklentilerin üstünde gerçekleşti.

ABD'de yapımına başlanan yeni konut sayısı, Nisan'da yüzde 5,7 artışla 1 milyon 360 bine yükselmesine karşın piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Asya

Çin'de tüketim Nisan ayında yavaşladı, endüstriyel aktivite güçlü kalmayı devam ediyor.


100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.