Ekonomik Gelişmeler- 17.04.2024

Başak KARA | Nisan 17, 2024

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Dünya Bankası, Türkiye için hazırlanan Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) kapsamında yeni sunulan 18 milyar dolarlık paketin yaklaşık 12 milyar dolarının özel sektöre, finansmanın geri kalanının ise geçen yıl meydana gelen depremlerin yaralarının sarılması, enerji güvenliğinin artırılması ve iklim değişikliğiyle ilgili sorunların ele alınmasına yönelik olacağını bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, "Güvenin yeniden tesisi için önemli adımlar atıldı, Türkiye yıl sonu enflasyon hedefine ulaşma yolunda ilerliyor" diye konuştu.

IMF küresel büyüme tahminini yukarı yönlü revize ederken Türkiye için 2024 tahminini yüzde 3,1, 2025 tahminini yüzde 3,2 olarak korudu.

ABD

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, son verilerin, enflasyon hedefine dönüş konusunda daha fazla ilerlemenin kaydedilmediğini gösterdiğini belirterek, politika faizinin daha uzun süre yüksek kalabileceğine işaret etti.

ABD'de sanayi üretimi Mart'ta tahminlere paralel olarak yüzde 0,4 arttı.

Avrupa

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin, İsrail'e saldırısı nedeniyle İran'a yönelik mevcut yaptırımlara yenilerini eklemek üzere çalışmalara başlayacağını duyurdu.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde büyük şoklar olmazsa faiz indirimlerine başlayacakları mesajı verdi.

Asya

Japonya'nın ihracatı, otomobil ve yarı iletkenlere yönelik artan talebin etkisiyle Mart ayında üst üste dördüncü ay büyüdü.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.