Ekonomik Gelişmeler-16.10.2023

Başak KARA | Ekim 16, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Fas'ta kur korumalı mevduattan çıkmak istediklerini belirtti. Şimşek, mevcut politikanın para politikasının ima ettiğinden daha sıkı olduğunu ifade etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, Dünya Bankası ve diğer finans kuruluşlarından Türkiye'de yapılacak temiz enerji odaklı projelere 400-500 milyon dolar arası kredi paketinin beklendiğini bildirdi.

Toplam otomotiv üretimi, bu yılın 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 1 milyon 74 bin 155'e, otomobil üretimi de yüzde 21 artışla 687 bin 817'ye çıktı.

ABD

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in Gazze'yi işgal etmesinin büyük hata olacağını belirtti.

ABD’de Tüketici Güveni Ekim’de geçen aya kıyasla 5,1 puan azalarak 63'e indi.

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon Orta Doğu’da yaşanan gerilimin enerji, ticaret ve gıdada geniş çaplı etkileri olabileceği uyarısı yaptı.

Philadelphia Fedı Başkanı Patrick Harker, fiyat baskılarının azalmaya devam ettiği bir ortamda Fed'in faiz artırımlarına son verebileceğine inandığını söyledi.

Avrupa

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, enflasyonu düşürmede ilerleme kaydedildiğini ancak hala yapılacak iş olduğunu belirterek, "Para politikası şu an sıkı ve böyle olmak zorunda. Sıkı para politikası kararları devam edecek." dedi.

Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi, Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttı.

Asya

Çin Merkez Bankası Başkanı Pan Gongsheng, Çin ekonomisinin ve emlak piyasasının iyileşme işaretleri gösterdiklerini ve yerel yönetim borç risklerinin "yönetilebilir" durumda olduğunu söyledi.

Dünya

IMF üyeleri, Fas'taki toplantılarda, oy hakkına dokunulmadan fonun kredi kaynaklarının artırılması ve ortak bildiri konularında, ABD ve Çin'in nüfuz mücadelesinin etkisiyle anlaşamadı.

IMF, Japonya'yı yen desteklemek için Döviz piyasasına müdahale etmeye zorlayacak hiçbir faktör görmediğini söyledi.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.