Ekonomik Gelişmeler- 15.01.2024

Başak KARA | Ocak 15, 2024

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu "B3" olarak teyit ederken, not görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çevirdi.

Scope Ratings, Türkiye’nin kredi notunun görünümünü "negatif"ten "durağan"a revize etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Ekonomide dengelenmeye yönelik attığımız adımlar, altın ithalatındaki normalleşme ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılması sonucunda cari dengedeki iyileşme devam edecektir" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre cari denge Kasım'da 2,72 milyar dolar açık verdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz basınla buluştuğu etkinlikte ihracatı finanse eden bankaların toplumsal kredi notunun daha yüksek olacağını, TCMB’nin karşılıklarda teşvikler hazırladığını söyledi.

Deutsche Bank analistleri, zorlu bir dezenflasyon süreci nedeniyle Türkiye’de son çeyreğe kadar parasal genişleme beklemiyor.

Otomotiv sanayi, 2023 yılında üretimde yüzde 9, ihracatta yüzde 5 artış gerçekleştirdi.

ABD

ABD'de bilanço sezonu dört büyük banka ile başladı. Sonuçlar piyasa beklentilerinden daha olumsuz performansa işaret etti.

ABD’de üretici fiyat endeksi Aralık ayında yüzde 0,1 düştü. Beklenti yüzde 0,1 artış yaşanmasıydı. Gıda ve enerji hariç çekirdek ÜFE ise üçüncü ay üst üste değişim göstermedi.

ABD’de Yıllık manşet ÜFE yüzde 1 artış kaydederken, çekirdek gösterge yüzde 1,8 artışla 2020 sonundan bu yana en düşük seviyede gerçekleşti.

Asya

Çin Merkez Bankası faiz oranını değiştirmedi.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.