Ekonomik Gelişmeler- 13.11.2023

Başak KARA | Kasım 13, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin risk primi neredeyse yarıya inmiş durumda yani yatırımcı güveni geliyor, bu da sermaye girişine yol açacak." dedi.

TÜİK verilerine göre sanayi üretimi eylül ayında aylık yüzde 0,1 gerileyerek üçüncü ay üst üste aylık daralma kaydetti. Yıllık sanayi üretimi büyümesi yüzde 4 olarak gerçekleşti.

TÜİK verilerine göre Eylül ayında mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 9,1 seviyesinde gerçekleşti

Mevduatların ağırlıklı bölümünü oluşturan 1-3 ay arası vadeli mevduatlarda ortalama faiz 3 puana yakın artışla yüzde 44,5 seviyesine çıktı.

Toplam otomotiv üretimi, bu yılın 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 1 milyon 210 bin 342 olarak gerçekleşti.

ABD

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s mali gücüne yönelik aşağı yönlü riskler nedeniyle ABD’nin kredi not görünümünü negatife çekti.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, enflasyonist baskılar devam ederse yeniden faiz artışına gidebilecekleri mesajını verdi.

Morgan Stanley ekonomistleri enflasyonun soğuması nedeniyle Fed'in önümüzdeki iki yıl içinde büyük faiz indirimleri yapacağını tahmin ediyor.

Goldman Sachs analistleri daha az indirim ve daha geç bir başlangıç bekliyor.

Avrupa

İngiliz ekonomisi 3. çeyrekte büyüme göstermezken, açıklanan veriler ülke ekonominin bu yılki en zayıf çeyreklik performansı olarak kayda geçti.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, faizi yüzde 4 seviyesinde tutmanın fiyatları dizginlemeye yardım edeceğini belirtti.

Asya

Japonya'da Ekim ayında yurt içi kurumsal üretici fiyatlarında sert bir şekilde yavaşladı.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.