Ekonomik Gelişmeler- 13.10.2023

Başak KARA | Ekim 13, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, pozitif reel faizin enflasyon beklentilerini dizginlemek için olmazsa olmaz bir konumu olduğunu ve Türkiye'nin pozitif reel faize yaklaştığını söyledi.

JPMorgan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Gaye Erkan ile yapılan seminerlere ilişkin Türkiye’ye yatırımcı ilgisinin istikrarlı şekilde arttığı belirtilirken seminerlere dair “IMF/Dünya Bankası toplantısı sırasında düzenlenen Türkiye paneli en yüksek yatırımcı sayısına ulaşan toplantı oldu” ifadesine yer verildi.

TCMB brüt rezervleri 6 Ekim haftasında 680 milyon dolar artışla 122,9 milyar dolara yükseldi.

Yurt dışı yerleşik yatırımcılar 6 Ekim haftasında nette 238 milyon dolarlık hisse satışı gerçekleştirdi. İki haftada yaşanan çıkış 336 milyon doları buldu.

Kur korumalı mevduatlarda 6 Ekim haftasında 74,6 milyar TL ile rekor düşüş izlendi. Böylelikle bu tür mevduatlarda en hızlı haftalık düşüş kaydedildi.

ABD

ABD'de tüketici fiyatları Eylül'de bir önceki aya göre yüzde 0,4 artış kaydetti. Yıllık artış ise yüzde 3,7 geldi. Çekirdek göstergeler beklentilere paralel geldi.

Boston Fed Başkanı Susan Collins, ekonominin gücünün kısa vadeli faiz oranlarının bir süre daha yüksek kalmaya devam etmelerine kapı açtığını söyledi.

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 7 Ekim ile biten haftada 209 bine yükseldi. Öte yandan, işsizlik maaşı başvurularına ilişkin önceki haftanın verisi de 207 binden 209 bine revize edildi.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası Eylül ayı para politikası toplantı tutanakları, AMB Yönetim Konseyi üyelerinin, ekonomik büyüme endişelerinin arttığını ve büyük çoğunluğunun 25 baz puanlık faiz artışını desteklediğini ortaya koydu.

Asya

Çin'de tüketici fiyatları beklentilerin altına düşerek sabit kaldı.

Çin'in ihracat ve ithalatında daralma Ağustos ayının ardından Eylül ayında da devam etti.

Petrol

OPEC ham petrol üretimi eylülde önceki aya göre günlük 273 bin varil artışla 27,75 milyon varile yükseldi.

Dünya

Suriye Devlet Televizyonu, İsrail'in, Şam ve Halep'teki ana havalimanlarını vurduğunu bildirdi.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Fas'ın Marakeş kentindeki IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları kapsamında düzenlediği basın toplantısında, küresel ekonominin "yeni normal" haline gelen ciddi şoklar yaşadığını dile getirdi.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.