Ekonomik Gelişmeler- 13.03.2024

Başak KARA | Mart 13, 2024

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Ocak ayı cari denge verisi sonrası yaptığı değerlendirmede "Bu yılı OVP’deki yüzde 3,1 olan öngörümüzden daha düşük ve sürdürülebilir cari açık seviyesine yakın bir oran ile tamamlamayı bekliyoruz." dedi.

Bank of America Securities ekonomistleri Nisan ayında TCMB'den 300-500 baz puanlık faiz artışı olabileceğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) verilerine göre, cari açık Ocak ayında 2,56 milyar dolar oldu. Yıllıklandırılmış cari açıkta iyileşme sürdü.

Fitch Ratings'in Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Türkiye'nin mevcut ekonomi politika ekseninin daha dayanıklı olduğuna ve politikaların sürdürüleceğine güvenlerinin arttığını söyledi.

ABD

Citadel'in patronu Ken Griffin Fed'in faiz oranlarını düşürürken yavaş hareket etmesi gerektiğini söyledi

ABD'de enflasyon Şubat'ta aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 3,2 oldu. Enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon aylık yüzde 0,3 beklenirken yüzde 0,4, yıllık bazda ise yüzde 3,7 beklentisine karşılık yüzde 3,8 oldu.

ABD federal hükümetinin bütçe açığı, Şubat'ta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 13 artarak 296 milyar dolara yükseldi.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri faiz indirimi için güçlü şekilde bahar aylarına yönelik yönlendirmelerine devam ediyor. Son açıklama Fransız üyeden geldi.

Petrol

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ham petrol üretimi Irak'ın üretim kotasını aşmasıyla, Şubat'ta önceki aya göre günlük 203 bin varil artarak yaklaşık 26 milyon 570 bin varile yükseldi.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.