Ekonomik Gelişmeler - 12.10.2023

Başak KARA | Ekim 12, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, "Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev de Türk yenilenebilir enerji pazarına yatırım yapmak istiyor. Şu anda güneş ve rüzgar enerjisine yönelik projeler geliştiriyoruz" dedi.

Türkiye aylık cari açığı Ağustos ayında turizm kaynaklı gelirlerin etkisi ve dış ticaret açığının Temmuz'a göre daralmasıyla ılımlı gerçekleşti. TCMB verilerine göre cari denge ağustos ayında 619 milyon dolar açık verdi.

ABD

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, enflasyondaki "bir miktar ilerlemeye" rağmen Fed'in fiyat istikrarını sağlamak için para politikasını muhtemelen daha da sıkılaştırması gerekeceği yönündeki görüşünü yineledi.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, daha geniş bir çatışma ortamı olmadıkça Orta Doğu’da yaşanan gerilimin Fed’in politikasına doğrudan etkisi olmayacağını belirtti.

Fed’in Eylül ayına ait toplantı tutanakları yayımlandı. Tutanaklar, yetkililerin enflasyon yavaşlayana kadar ‘kısıtlayıcı’ politikanın devam etmesini istediğini gösterdi.

Boston Fed Başkanı Susan Collins, daha fazla faiz artırımının hala mümkün olduğunu söyledi.Collins ayrıca, faiz artışlarının tüm etkilerini daha görülmediğini de sözlerine ekledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD ekonomisi için temel senaryonun yumuşak iniş olduğunu düşündüğünü belirtti.

ABD'de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı, geçen hafta yüzde 7,67 ile 2000'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

ABD'de ÜFE, Eylül'de aylık bazda yüzde 0,5 ve yıllık bazda yüzde 2,2 artışla beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Tüketici Beklentileri Anketi'ne göre, tüketicilerin gelecek 12 ay için enflasyon beklentisi yüzde 3,4'ten yüzde 3,5'e çıktı.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 2. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %26, zarar eden müşteri oranı %74’tür.