Ekonomik Gelişmeler- 12.01.2024

Başak KARA | Ocak 12, 2024

Paylaş

Card image cap

Türkiye

TCMB "Yatırımcı Günü" etkinliğinin ilki, ABD'nin New York kentinde gerçekleşti. Etkinlikte, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, enflasyonu düşürmek konusunda kararlılıklarını dile getirirken para politikasında sıkılaşma sürecinin mümkün olan en kısa sürede tamamlanmasını beklediklerini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen yıl uluslararası kuruluşlar, hükümet kuruluşları, ihracat kredi kuruluşları ve ticari kreditörlerden Türkiye'deki çeşitli sektörlere sağlanan dış kaynak tutarının 8,8 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Yurt dışında yerleşik kişiler, geçen hafta 299,7 milyon dolarlık hisse senedi sattı.

ABD

ABD Başkanı Joe Biden, Kızıldeniz'deki saldırılarına misilleme olarak, Amerikan ve İngiliz ordularının Yemen'de Husilere ait bazı hedefleri vurduğunu açıkladı.

ABD TÜFE Aralık ayında yıllık yüzde 3,4 artış kaydederek son üç ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Aylık TÜFE de yüzde 0,3 ile yüzde 0,2’lik beklentinin üzerinde gerçekleşti. Çekirdek göstergelerde ise yıllık bazda ılımlı da olsa yavaşlama görüldü.

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 6 Ocak ile biten haftada 202 bine gerileyerek son 3 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester enflasyon verisi sonrası Mart ayında faiz indiriminin erken olacağını savundu.

ABD federal hükümetinin bütçe açığı, geçen yıl Aralık’ta bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 52 artarak 129 milyar dolara yükseldi.

Fitch Ratings, merkez bankalarının faiz indirimlerinde yavaş hareket edeceğini ve ABD Merkez Bankasının (Fed) Haziran veya Temmuz itibarıyla faiz indirimine başlayabileceğini öngörüyor.

Asya

Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun (NBS) açıkladığı verilere göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Aralık ayında bir önceki yıla göre yüzde 0,3 düşerken, aylık bazda yüzde 0,1 artış gösterdi

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.