Ekonomik Gelişmeler - 11.10.2023

Başak KARA | Ekim 11, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bir araya geldiği yabancı fon yöneticilerinin izlenimlerini aktaran Bank of America'nın (BofA) raporuna göre, tam olarak bir toparlanma görebilmeleri için enflasyonda anlamlı bir düşüş görmeleri gerektiğine işaret ettiler.

IMF, 25-29 Eylül 2023 tarihleri arasında Türkiye'ye yaptığı ziyarete ilişkin yaptığı açıklamanın ardından, bugün yayımladığı "Global Ekonomik Görünüm Raporu"nda da Türkiye'nin 2023 yılı büyüme beklentisini yüzde 4 olarak açıkladı. 2024 yılı için büyüme beklentisi ise yüzde 3'e yükseltildi.

TÜİK verilerine göre sanayi üretimi Ağustos ayında yıllık yüzde 3,1 artarken aylık bazda yüzde 0,8 geriledi.

TÜİK verilerine göre Ağustos'ta mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 9,2'ye geriledi. Böylece işsizlik oranı 4. ayda da tek hanede kaldı.

ABD

IMF raporunda, ABD’nin bu yıl için büyüme tahmini Temmuz ayındaki yüzde 1,8’den yüzde 2,1’e, gelecek yıl için büyüme tahmini ise yüzde 1’den yüzde 1,5’e çıkarıldı.

Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi Eylül'de yüzde 3,7'ye yükseldi.

Minneapolis Fed Bankası Başkanı Neel Kashkari, uzun vadeli Hazine getirilerindeki artışın daha fazla faiz artırımı ihtiyacını azaltacağına henüz ikna olmadığını ve bunun borçlanma maliyetlerindeki son artışı neyin tetiklediğine bağlı olduğunu söyledi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, nötr faiz oranının şu anda pandemi öncesine göre daha yüksek olabileceğini ancak oranların sonsuza kadar şu anki kadar yüksek kalmayacağını söyledi.

Avrupa

Fransa Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Francois Villeroy de Galhau'ya faizler şu aşamada doğru seviyede.

İngiltere Merkez Bankası (BoE), bazı riskli finansal varlıkların değerlemelerinin oldukça yüksek olduğu ve bu durumun, ekonomik büyümenin yavaşlaması halinde fiyatlarda büyük bir düzeltme gerektireceği ihtimalini artırdığı uyarısında bulundu.

AMB, yaz aylarındaki yüksek sıcaklıkların enflasyonda daha sık ve yukarı yönlü baskılara yol açabileceğini belirtti.

IMF raporunda, Almanya'nın bu yıl yüzde 0,5 küçülmesi beklenirken, gelecek yıl yüzde 0,9 büyüyeceği tahmine yer verildi.

Euro Bölgesi için 2023 büyüme tahmini de daha önceki yüzde 0,9 seviyesinden yüzde 0,7’ye ve 2024 için de daha önceki yüzde 1,5’lik tahminden yüzde 1,2’ye düşürüldü.

Dünya

IMF, kalıcı enflasyon ve zayıf büyüme uyarısı yaparak 2024 yılı küresel büyüme tahminini yüzde 3'ten yüzde 2,9'a düşürdü.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.