Ekonomik Gelişmeler- 10.10.2023

Başak KARA | Ekim 10, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Erdoğan: “İsrail yönetiminden Filistin topraklarına yönelik bombardımanlarını, Filistinlilerden de İsrail'deki sivil yerleşimlere yönelik tacizlerini durdurmalarını istiyoruz. Türkiye olarak esir takası dahil her türlü ara buluculuğa hazır olduğumuzu belirtmek isterim.” dedi.

ABD

Hazine Bakanı Janet Yellen, son piyasa fiyatlarının mekanizmanın artık umulduğu gibi çalışmayabileceğinin sinyallerini vermesi nedeniyle, G7'nin Rus petrolü için uyguladığı fiyat sınırlamasından kaçınılmasını engellemeye hazırlandığını söyledi.

JPMorgan stratejistleri, son dönemde yükselen ABD tahvil getirilerinin düşüşe geçeceğini öngördü.

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan yüksek tahvil faizlerinin daha fazla sıkılaşma ihtiyacını azaltabileceğini söyledi.

Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson, tahvil getirilerindeki artışa ve merkez bankasının gösterge federal fon faizinde daha fazla artış yaparken dikkatli olunması gerektiğine belirtti.

Goldman Sachs Group ekonomistleri, ABD Hazine tahvil getirilerinin son birkaç hafta içinde tarihi yüksek seviyelere çıkmasının ekonomik büyümeyi sekteye uğratacağını ve finansal riskleri artıracağını, ancak bankanın hala bir resesyon beklemediğini ifade ettiler.

Avrupa

Euro Bölgesi'nde yatırımcı güveni, Ekim'de beklenenden az düşmesine rağmen, Kasım 2022'deki enerji krizinden bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Almanya'da Ağustos ayında sanayi üretimi yüzde 0,2 ile beklentinin üzerinde gerileme kaydetti.

Petrol

Küresel petrol talebinin 2045'te geçen yıla göre günlük 16 milyon varil artışla günlük 116 milyon varile ulaşması öngörülüyor.

Dünya

AB Komisyonu, Filistin'e yönelik toplam 691 milyon euroluk tüm kalkınma yardımlarını gözden geçirme, tüm ödemeleri dondurma kararı aldı.


100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.