Ekonomik Gelişmeler- 1.04.2024

Başak KARA | Nisan 1, 2024

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Goldman Sachs, Türkiye'de seçim sonuçlarından bağımsız olarak hem parasal hem de mali politikanın devam edeceği öngörüsünde bulundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) reeskont kredilerine uygulanacak iskonto faiz oranını yüzde 50,75'e çıkardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin ekonomi yol haritasına duyulan güvenle dış kaynak akışının bu yıl da devam ettiğini belirterek, "Dünya Bankası ile yürüttüğümüz verimli işbirliği kapsamında 3 ayrı proje finansmanı için 1,5 milyar dolarlık kaynak temin ettik." dedi.

ABD

Fed Başkanı Jerome Powell bir etkinlikte yaptığı konuşmada bugün açıklanan PCE enflasyon verisinin beklentileri doğrultusunda olduğunu ve enflasyonun yavaşladığına ikna olmak için geçen sene olduğu gibi birkaç iyi veri daha görmek istediklerini belirtti.

Fed’in gösterge olarak tercih ettiği temel enflasyon göstergesi Şubat ayında beklentilere paralel açıklandı. ABD’de gıda ve enerjiyi dışarıda tutan çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi önceki yıla göre yüzde 2,8 ile beklentilere paralel arttı.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi ve Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras yıl sonuna kadar 25’er baz puanlık 4 faiz indirimi olabileceğini söyledi.

Asya

Çin’de Caixin imalat PMI, Mart ayında Şubat ayındaki 50,9 seviyesinden Mart ayında 51,1'e yükseldi.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.