Ekonomik Gelişmeler- 1.02.2024

Başak KARA | Şubat 1, 2024

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, finansman modelleri konusunda sunum yaptı. Şimşek, kaynakların nitelikli sanayiye, verimli alanlara etkin bir şeklide kanalize edilmesi için fiyat istikrarının gerekli olduğunu belirterek, bunun sağlanması için sanayicinin desteğinin önemli olduğunu belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Türkiye'nin, ABD'nin S-400'lere ilişkin endişelerini gidermesi halinde yeniden F-35 programına katılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sermayesi güçlendirilen Türk Eximbank'ın bu yıl ihracatçılara 50 milyar dolar destek sağlamayı hedeflediğini aktardı.

ABD

ABD Merkez Bankası Fed Ocak ayı toplantısında politika faizini beklentiye paralel olarak değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında tuttu.

Goldman Sachs, ABD Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine başlama beklentisini, Powell'ın indirimlerde gecikme sinyali vermesinin ardından Mart ayından Mayıs ayına çekti.

Başkan Jerome Powell Mart’ta faiz indirim beklentisine dair “Fed’in Mart ayına kadar faiz indirimi konusunda yeterli güvene sahip olması olası değil” dedi.

ABD'de özel sektör istihdamı, Ocak ayında 107 bin kişiyle piyasa beklentilerinin altında artış kaydetti.

Asya

Çin yetkilileri bütçeden “gerekli yoğunlukta” harcama yapılacağını belirtti.

Çin'de Caixin imalat PMI Ocak ayında da büyümeye işaret etmeye devam etti

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.