TCMB Politika Faiz Kararı Değerlendirmesi

Seda YALÇINKAYA ÖZER | Eylül 21, 2023

Paylaş

TCMB bugün gerçekleştirdiği Para Politikası faiz kararında politika faizini 500 baz puan artırarak %25 seviyesinden %30 seviyesine yükseltti. Piyasa beklentisi 500 baz puanlık faiz artırımı yönündeydi. Bu açıdan bakıldığında piyasa beklentisinin doğru yerde konumlandığını anlamak mümkün. Bu da Merkez Bankasının beklentileri iyi yönetmeye başladığına işaret edebilir. Karar metninde gelecek faiz artırımlarına ilişkin net bir patika vurgusu yok ancak faiz artırımının duracağına yönelik bir vurgu da yok. Önümüzdeki toplantılarda faiz artırımlarının devam edeceğini anlamak mümkün.

Karar metninde enflasyonu ifade eden paragraf tamamen değişti. Özellikle son iki aydır yüksek gelen enflasyonunun iç talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılığa bağlanmış. Bununla birlikte petrol fiyatlarındaki artışın enflasyonda olumsuz etki edebileceği vurgusu yapılmış. Bu oldukça bariz bir risk ve hemen hemen tüm Merkez Bankaları tarafından vurgulanıyor. Enflasyondaki yüksek seyrin devam edebileceğine yönelik vurgulama yenilenmiş. Miktarsal ve kredi anlamında sıkılığın devam edeceğini buradan çıkartabiliriz. Bununla birlikte TL varlıklara yönelik talebin yurt içi ve yurt dışı tarafta artmasının fiyat istikrarına olumlu katkı sağladığı eklendi. Bunun dışında karar metninde majör bir değişiklik yok.

Kara metninden çıkarımlarımız şu yönde oldu. TL’yi özendirici, talep artırıcı düzenlemeler devam edecek. Kredi, miktarsal sıkılaşma ve sadeleşme adımları sürecek. Faiz artırımlarının ölçüsü ve süresi hakkında bir bilgi yok ancak faiz artırım adımları sürecek.

Bu faiz kararının da Merkez Bankasının kredibilitesi açısından olumlu olduğunu söyleyebiliriz. İlk reaksiyonda Borsa endeksi yukarı yönde hareket etse de bir süre sonra sabah açılış seviyesine geriledi. Şimdilik hafif pozitif eğilimin sürdüğünü söylemek mümkün. Buna karşın bankacılık endeksinde karar sonrası aşağı yönlü bir eğilim oluştu. Muhtemelen piyasanın bir kısmının 500 baz puan üzerinde artış beklentisinin verdiği satış bankacılık endeksinde yansıma buldu. Beklentinin üzerinde bir artırım gelebileceği olasılığı gün boyunca bankacılık endeksinde daha güçlü duruş sağlamış diyebiliriz. DolarTL ise 26.75 seviyesine doğru gerilese de 27 seviyesi üzerindeki seyrini koruyor.

Seda YALÇINKAYA ÖZER

Seda YALÇINKAYA ÖZER

Maecenas ultricies mi eget mauris pharetra. Blandit cursus risus at ultrices mi tempus imperdiet.…

Yorumlarını gör arrow_forward_ios

dİğer yorumlar

Faizde yolun sonuna gelindi mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa beklentisine paralel olarak 250 baz puan faiz artışla politika faizini %45 seviyesine çıkardı. Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini…

Destekler borsayı nereye taşıyacak?

Borsa İstanbul 5 iş günü aradan sonra alınan tedbirlerle birlikte tavandan işlem görüyor. Deprem felaketi ardından Pazartesi ve Salı günü açık kalan borsa İstanbul’da Çarşamba günü geçen işlemler…

Analistler