Richmond Fed Başkanı Barkin'den açıklama

Ağustos 4, 2023

Paylaş

Card image cap

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, ABD'de Haziran ayı enflasyonunun ekonomide yumuşak iniş ihtimalini güçlendirdiğini ve enflasyonda hedef seviyesinin yıkıcı bir resesyon olmadan sağlanabileceğine işaret ettiğini belirtti.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Haziran ayında enflasyonda beklenenden daha fazla gevşemenin, ABD ekonomisinin "yumuşak iniş" geçirebileceğinin ve zarar verici bir resesyon olmadan fiyat istikrarına dönebileceğinin bir göstergesi olabileceğini söyledi.

Barkin, Perşembe günü yaptığı konuşmada, "Enflasyonun kısa sürede normalleştiğine ve ekonominin ek travmadan kurtulduğuna dair hâlâ makul bir ihtimal var. Geçen ayki enflasyon verisi iyiydi ve umarım bu bir işarettir. Fed'in amacı bir resesyona neden olmak değil; görevimiz doğrultusunda enflasyonu düşürmektir” ifadelerini kullandı.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) önümüzdeki Eylül ayında toplanacak, bu nedenle politika yapıcılar bu karardan önce enflasyon ve istihdam hakkında ek okumalar alacaklar.

Cuma günü yayımlanan bir rapor, Fed'in favori enflasyon göstergelerinden kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin Haziran ayında bir önceki yıla göre yüzde 3 artarak iki yıldan fazla bir sürenin en küçük artışı olduğunu gösterdi. Gıda ve enerjiyi içermeyen ve temel enflasyonun daha güvenilir bir sinyali olarak görülen çekirdek enflasyon ise yüzde 4,1 arttı.

dİğer postlar