Moody's Analytics baş ekonomistinden önemli açıklamalar

Temmuz 12, 2023

Paylaş

Card image cap

Moody's Analytics Başekonomisti Mark Zandi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 26 Temmuz’da gerçekleştireceği toplantıda, 25 baz puanlık faiz artışına gidebileceğini düşündüğünü belirtti. Zendi’nin en dikkat çekici sözlerinden biri ise ‘’ Fed'in Temmuz toplantısı sonrası daha fazla faiz artırmasına gerek kalmayacağını” oldu.

 

Moody's Analytics Başekonomisti Mark Zandi, ABD’de salgın sonrası devam eden enflasyon sorunu hakkında yaptığı değerlendirmede, ülkedeki enflasyonun son birkaç yıldır yüksek olduğunu ve hala yüksek kalmaya devam ettiğini belirtti. “Enflasyonun ılımlı bir şekilde aşağı gelmesi konusunda umutluyum” diyen Zandi, gelecek yıl bu aylarda enflasyonun kontrol altına alınmasını beklediklerini söyledi.

 

Zandi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararına ilişkin yaptığı tahminde, Fed’in çok fazla fikrini değiştirmeyeceğinin altını çizdi. Powell’ın son toplantıda açık bir şekilde Fed’in bir 25 baz puan daha faiz artışına gidebileceği sinyalini verdiğini vurgulayan Zandi, Fed’in 26 Temmuz’da gerçekleştireceği toplantıda 25 baz puanlık faiz artışına gidebileceğini düşündüğünü belirtti.

 

Fed’in takip ettiği en önemli göstergelerden biri olan ABD TÜFE verisinin yıllık bazda piyasa beklentisi olan %5’in altında %4,8 olarak gelmesi sonrası ise piyasalar 26 Temmuz’da gerçekleşecek Fed kararına ilişkin %93 ihtimale Fed’in 25 baz puanlık faiz artışını fiyatlarken %7 ihtimalle ise Fed’in sabit bırakacağını fiyatlıyor.

dİğer postlar