Fed'e piyasa tepkisiz kaldı!

Temmuz 26, 2023

Paylaş

Amerika Merkez Bankası politika faizini piyasa beklentisine paralel olarak 25 baz puan artırdı. Böylelikle ABD’de politika faizi %5,25-5,50 seviyesine yükseldi. Fed bu kararla birlikte faizi 22 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Faiz kararı oy kararı ile alındı. Karar öncesinde Fed Eyalet Başkanlarından gelen açıklamalar 25 baz puan faiz artışını destekler yöndeydi. Dolayısıyla piyasa %99 oranda 25 baz puanlık faiz artırımını bekliyordu. Sürpriz olmadı.
Piyasanın aradığı detay, bir sonraki toplantıda faiz artırım gelip gelmeyeceği. Karar metninde bir sonraki faiz adımına ilişkin çıkarım yapabileceğimiz önemli bir detay olduğunu söylemek zor. Karar metninde enflasyonu düşürmek için ilave sıkılaştırmanın ölçüsünün değerlendirileceği belirtildi. Dolayısıyla 21:30’daki Fed Başkanı Powell’ın basın toplantısı ve soru cevap kısmı önemli olur.
Fed ani bir kararla enflasyonla mücadelede kat ettiği yolu bozmak istemiyor. Bu toplantıdan faiz adımına ilişkin kapının kapanmadığını ancak net ifadelerden de kaçınıldığını söylemek mümkün. Bankacılık sektörüne ilişkin güçlü ve dayanıklı ifadeleri kullanıldı. 
19 – 20 Eylül’deki toplantıda ekonomik projeksiyonlar açıklanacak. Bununla birlikte noktasal grafiklerde bu toplantıda açıklanacak. Muhtemelen Eylül toplantısında faiz patikasına ilişkin daha net bir çıkarım alacağız. ABD’de Fed fund future’lar Eylül’de faiz artırım olasılığını %18, Kasım’da %36,5 olarak fiyatlıyor. Bu ebetteki şimdilik oluşan beklentiler. 4 Ağustos’ta alacağımız istihdam verileri ile Fed toplantısına kadar gelecek enflasyon rakamları, beklentilerin şekillenmesi açısından önemli olur. 
Piyasanın Fed kararı ve karar metnine verdiği ilk reaksiyon yatay oldu. Dolar endeksi (DXY) 101 seviyesinde yatay. Buna bağlı olarak ons altın (XAUUSD) 1970 seviyesinde tepkisiz. EURUSD’de yine yatay bir eğilimde. ABD 10 yıllık tahvilleri ise %3.88’de bulunuyor. Beklenti dahilinde gelen karar piyasa tepkisiz kaldı. Powell’ı bekliyoruz. 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

dİğer postlar