Fed yetkililerinden faiz mesajı

Temmuz 14, 2023

Paylaş

Card image cap

Küresel piyasalarda haftanın ana gündeminde enflasyon verisi yer alıyordu.  ABD'de Haziran ayına ilişkin enflasyon verileri açıklandı. Veriler ülkede yıllık enflasyonun 2021 Mart ayından bu yana en düşük seviyeye indiğini gösterdi.  ABD'de üretici fiyatları Haziran'da piyasa beklentilerinin altında artış kaydetti. ABD'de Haziran ayında üretici fiyatları yıllık olarak yüzde 0,1 arttı. Gıda ve enerji hariç üretici fiyatları aylık yüzde 0,1 artış gösterdi. Yıllık olarak bakıldığında ise yüzde 2,4'lük artış izlendi. Enflasyonda düşüş yaşanmasının ardından Fed yetkililerinden Waller ve Daly açıklamalarda bulundu.

Fed Yönetim Kurulu üyesi Christopher Waller, bu yıl iki çeyrek puan daha faiz artırımını desteklediğini söyledi. Fed üyesi, Eylül toplantısında ihtiyaç duyulması halinde faiz artırımımın göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti. Waller, enflasyon yeterince hızlı soğumazsa eylem için "Eylül ayı canlı bir toplantıdır." İfadelerinde bulundu.

Waller, Temmuz ayında bir faiz artırımından yana olduğunu ve görünümünün devam etmesi halinde yıl sonundan önce bir çeyrek puan daha artırım olabileceğini açıkladı.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise  faiz artışlarının ABD'deki yüksek enflasyonu düşürmek için şart olduğunu yineledi. Daly, daha önce bu yıl iki faiz artışına daha ihtiyaç duyulacağına inandığını söylemişti.  CNBC'ye açıklamalarda bulunan Daly, "Enflasyona karşı zafer kazandığımızı söylemek için henüz çok erken" dedi.  ABD'de Haziran ayında üst üste 12'inci ayda da düşüş gösteren enflasyon, yüzde 3,0 ile piyasa beklentilerinin de altına geldi.

dİğer postlar