Fed Üyesi Kashkari'den İstihdam Açıklaması

Temmuz 31, 2023

Paylaş

Card image cap

Fed Üyesi Neel Kashkari, ABD’deki enflasyon görünümün oldukça olumlu olduğunu ve sıkılaştırma sürecinin bir parça istihdam kaybıyla sonuçlanabileceğini belirtti.

Pazar günü CBS televizyonuna konuşan Minneapolis Fed Başkanı Kashkari “Ekonomi ne kadar dayanıklı olduğunu göstererek şaşırtmaya devam ediyor. Ekonomiyi yavaşlatacağımız ancak resesyondan kaçınacağımız biz baz senaryo öngörüyorum” değerlendirmesini yaptı.

Kashkari halen yüzde 3,6’da bulunan işsizlik oranının önümüzdeki aylarda yüzde 4’e yükselebileceğini kaydetti ve “Benim nezdimde bu hala bir yumuşak iniş” diye konuştu.

Kashkari geçtiğimiz cuma günü açıklanan ve 2021’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşen, Fed’in yüzde 2 hedefi için tercih ettiği çekirdek PCE verisi için “Yüzde 4,1 hala hedefimizden uzak” yorumunu yaptı. Bu hafta cuma günü temmuz ayı ABD tarım dışı istihdam verisi açıklanacak.

Hafta başındaki medyan tahminler ABD ekonomisinin temmuzda 200 bin net tarım dışı istihdam yarattığı ve işsizlik oranının yüzde 3,6 ile değişmeyeceği yönünde.

dİğer postlar