Fed beklenenden şahin!

Eylül 20, 2023

Paylaş

Amerika Merkez Bankası (Fed) piyasa beklentisine paralel olarak bu toplantıyı pas geçti ve politika faizini %5.25 -5.50’de sabit tuttu. Karar oy birliği ile alındı. Bu toplantıda faizlerin sabit tutulacağı beklentisi hakim olduğundan sürpriz bir karar olarak algılanmadı. Swap fiyatlaması da faizlerde değişiklik olmayacağını teyit eder nitelikteydi.

Bu toplantıda ABD ekonomisinin geleceğine ilişkin projeksiyonlar ve noktasal grafikler açıklandı. Ekonomik projeksiyonlarda Haziran ayındaki %1 olan 2023 yıl sonu beklentisi %2.1’e yukarı yönde revize edildi. Bu resesyon beklentilerinin bir miktar dağıldığına işaret ediyor olabilir. Ekonomik aktivitenin güçlü seyretme beklentisi devam ediyor. 2024 yıl sonu büyüme beklentisi %1.1’den %1.5’e yukarı yönde revize edilirken, 2025 yılı için %1.8’de sabit tutulmuş. Projeksiyonda Çekirdek enflasyon beklentisi 2023 için %3.9’dan %3.7’ye aşağı revize edilmiş ancak oldukça kademeli bir revizyon var. 2024 yıl sonu çekirdek enflasyon beklentisi %2.6’da sabit tutulurken, 2025 için 0.1 puan yukarı revize edildi. İşsizlik oranı beklentisi %3.8’e inmiş. Tüm bunlarla anladığımız büyüme güçlü, istihdam piyasası güçlü mesajı var. Dolayısıyla 2023’te bir faiz artırımını destekler nitelikte.

Karar metninde oyun değiştirici bir sözel yönlendirme değişikliği yapılmadı. Gelecekle ilgili net bir sinyal yok. Fed bu karar metninde bir faiz artırımı sinyalini vermiş oldu. 12 Fed yetkilisi faiz artırımı yönünde oy kullanırken, 7 üye duralım dedi. Görece şahin bir projeksiyon ve 19’dan 12 üyenin faiz artırımına devam demesi tahvil piyasasını karıştırırken şahin olarak algılandı. Ancak TSİ 21:30’da Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları önemli olacak.

Fed muhtemelen Kasım ya da Aralık toplantısında bir faiz artırımı silahı kullanılacaktır. Bu zaten beklenti dahilinde olduğundan piyasayı çok fazla rahatsız etmez. Önümüzdeki toplantıda önemli olan 2024 yılına ilişkin sözel yönlendirmenin değişikliği olacaktır. Fed’in sıkılaştırmayı bırakacağı ve görece ılımlı bir sürece göreceği süreçte Gelişmekte olan piyasalara (GOP) sermaye girişleri hızlanabilir. Bu dönemde hikayesi güçlü olan Gelişmekte olan ülkeler (GOÜ) pozitif ayrışacaktır. Türkiye bu açıdan yeni bir hikaye yazabilecek güçte. Dolayısıyla bizim için yarın gerçekleşecek TCMB faiz kararı ve karar metnindeki ifadeler önemli olacak. Fed’in karar metnine ve projeksiyonlara piyasanın tepkisi karışık oldu. Powell’ı bekliyoruz.

dİğer postlar