Çin tarafında yeni adımlar

Temmuz 24, 2023

Paylaş

Card image cap

Çin'de üst düzey karar verici mekanizma olan 24 üyeli Politbüro, gayrimenkul sektöründe yaşanan krizi yatıştırmak için uygun politikalar oluşturulacağı mesajı verdi.

 

Devlet haber ajansı Xinhua, Çin'in iktidardaki Komünist Parti'nin üst düzey karar alma organı Politbüro'ya verdiği demeçte, Çin'in iç talebi genişletmeye, güveni artırmaya ve riskleri önlemeye odaklanarak ekonomi politikası ayarlamalarını hızlandıracağını söyledi. Bununla birlikte emlak sektöründe yeni politikalar uygulanacağına dair mesajlarda geldi. Küresel piyasalar Çin'in ekonomik görünümüne ilişkin göstergelere odaklanırken Çin Politbüro toplasından agresif teşvik mesajı çıkması beklenmiyor.

 

Xinhua haber ajansına göre, açıklamada ekonominin yeni zorluklarla karşı karşıya olduğu, iç talebin yetersiz ve ekonomik toparlanmanın 'çetrefilli' olduğu belirtildi.

 

Bu kapsamda makro düzenlemelerin devreye alınacağı, ihtiyatlı para politikasının devam edeceği ve emlak sektöründe uygun zamanda gerekli politikaların devreye alınacağı aktarıldı. Yerel yönetim özel tahvillerinin ihracının hızlandırılacağı belirtildi. Açıklamada "Piyasaları serbestleştirmeye ve özel sektör şirketleri için gelişim ortamını iyileştirmeye devam edeceğiz" ifadesine yer verildi.

 

Devlet haber ajansı Xinhua, Çin'in iktidardaki Komünist Parti'nin üst düzey karar alma organı Politbüro'ya verdiği demeçte, Çin'in iç talebi genişletmeye, güveni artırmaya ve riskleri önlemeye odaklanarak ekonomi politikası ayarlamalarını hızlandıracağını söyledi.

 

Analistler, Çin'in 2023'teki büyüme hedefi olan yüzde 5'e ulaşma yolunda ilerlediğini görse de, yıllık hedefin üst üste ikinci yıl hedefe ulaşamama riskinin olduğunu söyledi.

dİğer postlar