ABD ÜFE verisi beklentilerin altında kaldı

Temmuz 13, 2023

Paylaş

Card image cap

ABD'de haziran ÜFE verisi %0,2 olan piyasa beklentisinin altında %0,1 olarak açıklandı. ABD'de üretici fiyatları yıllık bazda üç yılın en yavaş artışını kaydetti. Çekirdek göstergelerde ise beklentilere paralel bir tablo ortaya çıktı. Gıda ve enerji hariç üretici fiyatları aylık yüzde 0,1 artış gösterdi. Yıllık olarak bakıldığında ise yüzde 2,4'lük artış izlendi.

 

Küresel tedarik zincirlerinin normalleşmesi, emtia fiyatlarının istikrar kazanması ve tüketici talebinin ürünlerden ziyade hizmetlere yönelmesi, genel olarak üretici düzeyinde enflasyonist baskıların hafiflemesine yardımcı oldu.

 

Fed toplantısına yönelik piyasalar %91,8 ihtimalle 25 baz puanlık faiz artışı fiyatlarken %8,2 ihtimalle ise faizin sabit bırakılacağı fiyatlanıyor. Aralık ayındaki beklentiler ise ağırlıklı olarak faizlerin %5,2 - %5,5 bandında kalacağı beklentisi devam ediyor.

 

Üretici Fiyat Listesi (ÜFE) malların ve hizmetlerin satın alımı sırasında imalatçılar tarafından karşılaşılan enflasyon oranını (örneğin fiyatlardaki değişiklik oranı) belirler.

dİğer postlar